Ürdün

Ürdün ya da resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu’da bulunan bir Arap ülkesidir. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti Amman’dır. Ülkenin kuzey komşusu Suriye, kuzeydoğu komşusu Irak, güney ve doğu komşusu Suudi Arabistan, batı komşusu İsrail’dir. Ülke, parlamenter monarşiyle yönetilmektedir ve şu anki kralı II. Abdullah’tır.

Ürdün, aslında birçok gezilecek ve keşfedilecek yer ile seyahate son derece uygun bir ülkedir. Ülkemize oldukça yakın olması ve Ürdün’ün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında olması da, ülkeyi (ziyaret için) daha uygun bir seçenek haline getirir. Ülkede hem birçok doğal güzellik hem de gezinizin tarihi yönünü de yükseltecek antik kentler mevcuttur.

Ürdün’e Ulaşım

Ürdün, Türkiye’ye oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Ülkeye ulaşmanın en kolay yolu, havayolu ulaşımıdır.
Ürdün’e direkt seferler genelde Ankara’dan yapılmaktadır. İstanbul’dan Ürdün’e gitmek isterseniz, Ankara aktarmalı uçacaksınız. Eğer başkent Amman’a uçacaksanız, biletler Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ucuzdur. Akabe’ye yönelik uçuşlar ise Amman’a göre daha pahalıdır.
Ürdün’e ülkemizden otobüs seferi ise yoktur. Eğer kişisel aracınızla Ürdün’e ulaşmayı tercih ederseniz, İstanbul’dan yola çıkıp Ürdün’e varmanız yaklaşık 18 saat sürecektir.

Ürdün’de Gezilecek Yerler

Ürdün’de gezilecek birçok yer bulunmaktadır ve birçoğu henüz gezginler tarafından keşfedilmemiş durumdadır. Ürdün’de mutlaka görülmesi gereken yerlere başkent Amman’dan başlayabiliriz.

Amman: Amman daha önce de belirttiğimiz gibi, ülkenin başkenti ve şehre oldukça kaotik bir hava hâkim. Şehrin en ilginç özelliklerinden biri, aşırı sıcak iklimden dolayı binaların çoğunun çatısız olmasıdır. Ayrıca bütün binaların toprak rengi olması da şehri ilginç kılan detaylar arasında. Amman, dar sokakları, Roma İmparatorluğu döneminden günümüze gelen tarihi eserleri görmek için oldukça iyi bir durak.

Jaresh: Bu bölgede, yine Roma döneminden kalan birçok tarihi eseri görebilirsiniz. Eğer tarihe ilgi duyan biriyseniz burayı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Madaba: Ürdün’ün Hıristiyan nüfusu en yoğun şehri. Tarihi St. George Kilisesi ve içinde bulunan ve dünyanın en eski mozaikleri arasında sayılan mozaik görülmeli. Bu mozaikteki harita, İncil’deki ilk Filistin tasviri olarak bilinmektedir.

Nebo Dağı: Tevrat’ta göre, Musa peygamberin, vaat edilmiş toprakları ilk kez gördüğü yer olarak bilinmektedir ve bu yüzden oldukça değerlidir. Ayrıca, Hz. Musa’nın öldüğü dağ olarak da bilinmektedir. Hz Musa’nın burada öldüğü de bilindiğinden kutsal sayılmaktadır. Ayrıca, Nebo Dağı’ndan kuşbakışı olarak bölgeye baktığınızda, sol çaprazda Ölü Deniz’i, sağ çaprazda da, Filistin’i görebilirsiniz.

Evershotspa: Aslında bir otel olan Evershotspa’yı bu kadar çekici hale getiren özelliği konumu. Tamamı toprak olan bir bölgede, yemyeşil bir vadi içinde kurulu bir yer düşünün. İşte bu otel tam da orası. İçinde bulunduğu vadinin yamaçlarında ise termal su kaynakları bulunuyor ve size büyüleyici bir manzara sunuyor.

Baptism Area: Burası Ürdün’ün İsrail’le olan sınırını oluşturuyor. Aynı zamanda Hz. İsa’nın vaftiz edildiği yer olarak da biliniyor ve bu yüzden kutsal değeri var. Bu sebeple, küçük çocukların vaftiz törenlerine şahitlik edeceksiniz. İsrail ile aranızda da metrelerle ölçülecek bir mesafe olacak.

Ölüdeniz (Lut Gölü): Göl, deniz seviyesinden tam dört yüz metre aşağıdadır ve %30 gibi oldukça yüksek bir tuzluluk oranına sahiptir. Gölü asıl önemli yapan özellik ise, Lut Kavimi’nin helak olduğuna inanılan yer olmasıdır ve bu yüzden manevi bir değer vardır. Ayrıca unutmamanız gereken bir bilgi de şudur ki; buraya geldiğinizde dünyanın en alçak noktasına gelmiş olacaksınız ve deniz, ortalama bir denizden dokuz kat daha renkli olacaktır. Deniz aşırı tuzlu olduğu için, içinde hiçbir canlı yaşamamaktadır.

Petra: Eğer tarihi eserlerden, antik kentlerden hoşlanıyorsanız, burası Ürdün’de gezmeniz gereken en önemli yer olarak karşınıza çıkacaktır. Bölgenin tarihi MÖ 4. Yüzyıl’a kadar gitmektedir. Bunun yanında, çağın en önemli tüccar kavimi olan Nebati’lerin başkenti.

Akabe: Ürdün, sualtı güzellikleri ile de öne çıkan bir ülkedir. Akabe, ülkenin Güney kesiminin denize açılan kapısıdır. Su altı güzellikleri anlamında oldukça zengindir. Şnorkelle veya tüple dalış yapmayı tercih edenlerdenseniz, buraya hayran olacaksınız.

Ürdün’de Ne Yenir ?

Ürdün, aslında mutfak anlamında zengin bir ülkedir fakat tek eksik kaldığı yer kahvaltıdır. Kahvaltıda genelde, bizim bazlama adını verdiğimiz ekmeğe benzeyen bir hamur işini tüketirler. Fakat akşam yemekleri oldukça lezizdir. Çölün altında, kumda pişen harika et yemekleri yiyebilirsiniz. Ayrıca, ömrünüzde yiyebileceğiniz en güzel tavuklu pilavları büyük ihtimalle Ürdün’de tadacaksınız.
Akabe’de ise, balığın tadına doyum olmaz. Domates, marul, sumak, salatalık ve kıtır pide parçaları kullanılarak hazırlanan bir salata olan Fattoush salatası da harika bir salatadır. Kuzu eti ve pilavla hazırlanan leziz bir yemek olan Mansaf da, Ürdün mutfağının en öne çıkan yemeklerinden.

Ürdün’den Ne Alınır ?

Ürdün’den, kendinize veya sevdiklerinize hediyeler alarak dönmek isterseniz, Lut gölünden elde edilen ve tuz ve mineraller açısından zengin sabunlar ve bakım ürünleri en iyi tercih olacaktır.