Ukrayna

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, 602.000 metrekareyi aşan yüz ölçümü ile topraklarının tamamı Avrupa içinde yer alan en büyük ülke konumundadır. 2016 verilerine göre nüfusu 45 Milyonu aşmıştır. Eski bir SSCB ülkesidir. Ülkenin komşuları; doğu ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Beyaz Rusya, batıda Polonya, Slovakya, Macaristan, güneybatıda Moldova ve Romanya’dır. Güneyden Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı vardır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Kiev’dir.

Ukrayna, içinde hem birçok tarihi eseri, hem de doğal güzelliği barındırır. Bu sebeple birçok ziyaretçiyi kendisine çeker. Ülke daha çok kış turizmiyle öne çıkmaktadır. Ukrayna, Türkiye’den turizm amaçlı gelenlerden vize istemeyen ülkelerden biridir ve bu yüzden son yıllarda Türkiye’den aldığı ziyaretçi sayısı artış göstermiştir.

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya gitmeden önce ilk yapmanız gerekenin mutlaka iyi bir plan yapmak olduğunu belirtmek iyi olacak. Çünkü vizesiz seyahat imkânı geldiğinden beri ülkemizden Ukrayna’ya ülkemizden giden insan sayısı bir hayli fazla oluyor. Bu da hem otellerdeki doluluk oranını hem de bilet bulma şansını azaltıyor. Bu yüzden, planlı hareket etmek ve biletinizi önceden almak kesinlikle ilk yapmanız gereken.

Havayolu: Türkiye’den Ukrayna’ya geçmenizin en kolay yolu olarak havayolu karşımıza çıkmaktadır. Ukrayna’da en çok uçuş seferi bulabileceğiniz havalimanı, Kiev, Odesa ve Lyiv havalimanlarıdır. Başta İstanbul olmak üzere, Ankara ve İzmir’de bulunan havalimanlarımızdan Ukrayna seferleri bulabilirsiniz. Birçok kente yapılan uçak seferleri için belirlenen uçak bileti ücreti 250 ile 500 TL arasında bulunuyor. Tatil döneminde bu fiyatların artması oldukça muhtemeldir. Ukrayna’ya kısa sürede ulaşmak isteyenlerin tercih etmesi gereken yolculuk yönteminin havayolu olduğu söylenebilir.

Deniz Yolu: Ukrayna’ya, havayoluna alternatif olarak deniz yolu kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bunun en kolay yolu, tur gemileri ile Karadeniz’deki Ukrayna kentlerine gitmektir. Fakat gemiyle yolculuk uçağa göre hem oldukça pahalı olacaktır hem de çok daha uzun sürecektir.

Karayolu: Ukrayna’ya, kişisel aracınızı kullanarak karayolu ile de ulaşabilirsiniz. Yollar genel olarak iyidir ve aracınız uzun yola uygunsa problem yaşamazsınız. Tek problem yolculuğun süresidir. İstanbul’dan yola çıktığınızı düşünürsek, Ukrayna’ya arabayla gitmeniz, 18 saat civarı sürecektir.

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna, son yıllarda ülkemizden en çok turist çeken ülkeler arasında başı çekmektedir. Ukrayna’nın en büyük avantajı, vizesiz girilebilmesi ve ucuz olmasıdır. Ukrayna oldukça güzel bir mimariye sahiptir ve bunun yanında birçok doğal güzelliği de bünyesinde barındırır. Aynı zamanda, gece hayatı açısından da oldukça zengindir. Ukrayna’da görülmesi gereken şehirler deyince akla, Kiev, Liev ve Odessa gelir.

Kiev: Kiev, oldukça yeşil bir doğaya sahiptir ve muhteşem bir mimarisi vardır. Bu yönüyle, Avrupa’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alan bir şehirdir. Kiev denince ilk gitmeniz gereken yerse kesinlikle Mağaralar Manastırı’dır. 1051 yılında inşa edilmiş bu manastırın en çekici yönü, bütün Kiev’i seyretmenizi sağlayan Çan Kulesi’dir. Diğer bir tarihi yapı ise Aziz Sophia Katedrali’dir. Bu Katedral şehir merkezinde, yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 11. Yüzyılda inşa edilmeye başlanan bu katedralin içinde, o dönemden kalma mozaik ve freskler bulabilirsiniz. Özgürlük Meydanı ve Kreşatik Caddesi de, Kiev’de görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Lyiv: Lyiv’e vardığınızda görmeniz gereken ilk yer Rynok Meydanı olarak gösterilebilir. Şehir adeta bu meydanın çevresinde kurulmuş. Çevresinde birçok kafe, kilise ve barı bulunduruyor. Meydanı ve çevresini mutlaka uzun uzun gezmelisiniz. Rynok Meydanı’nın ortasında bulunan bir kule olan City Hall’e de mutlaka uğrayın. Bir yere kadar asansörle, bir yerden sonrasını da merdivenle çıkıyorsunuz. En üst katına çıktığınızda şehir ayaklarınızın altında oluyor ve her yeri görebiliyorsunuz. Lyiv Opera Binası da muhteşem bir mimariye sahiptir ve birçok kişi gözlerini alamamaktadır. Zaman bulursanız, mutlaka içinde bir etkinlik izlemenizi de tavsiye ederiz. Ayrıca, Rynok çevresinde Kahve, Çikolata Fabrikası bulunmaktadır. Bunları da görmeniz gezinizi oldukça güzelleştirecektir.

Odessa: Odessa gezinize başlamanız gereken yer, Odessa Opera ve Balesi olmalıdır. Eşsiz mimariye sahip bu binada bir etkinlik izlemeden şehirden dönmeyin. Biletlerin çok ucuz olacağını da belirtelim. Şehirde hayatın aktığı cadde olan Deribasovskaya Caddesi’nde bir yürüyüş yapın. Yolda bulunan birçok cafede oturup bir şeyler içebilirsiniz. Odessa Limanı da görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Odessa’ya yaz tatili için gelirseniz, yararlanabileceğiniz birçok plaj bulunmaktadır.

Ukrayna’da Ne Yenir?

Ukrayna genelde gece hayatıyla bilinen bir ülke olduğundan, mutfağı hakkında pek çok insanın çok fikri yoktur. Fakat Ukrayna oldukça zengin bir mutfağa sahiptir.
Ukrayna mutfağı deyince ilk akla gelen şey tabii ki Borsch çorbasıdır. Bu çorbanın ana malzemesi kök bitkiler olmakla birlikte etle zenginleştirilir ve enfestir. Bizdeki mantıyı andıran Vareniky de tadılmadan Ukrayna’dan dönülmemesi gereken lezzetlerdendir. Cordon Blue’yu andıran Kotleta po-kyivsky, pane tavuk içine dereotu yerleştirilmesi ile hazırlanır. Yiyenlerin oldukça memnun kaldığı bir yemektir.

Ukrayna’dan Ne Alınır?

Ukrayna’dan ne alınır sorusunun cevabını, ülkeye adım attığınız ilk andan itibaren alacaksınız. Ülkenin her yerinde rastlayabileceğiniz otantik bez bebekler, hediye denince ilk akla gelen ürünlerdir. Ukrayna’ya özgü bu bebekler, oldukça güzel bir hediye olacaktır. Ukrayna’ya özgü bir diğer hediye ise, kışın sizi oldukça sıcak tutacak yün battaniyelerdir.