Tunus

Tunus, Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan bir Arap ülkesidir. Ülkenin batı komşusu Cezayir, doğu komşusu Libya’dır. Ülkenin Kuzey ve doğudan Akdeniz’e sınırı vardır. Ülkenin güneyinde ise Sahra Çölü yer almaktadır. Ülke, Mağrip olarak bilinen bölgenin en küçük ülkesidir.

Tunus Avrupa’ya 140 km uzaklıktadır. Ülkenin başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Tunus şehridir. Başkent, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Ülkenin nüfusu, son verilere göre on milyondan biraz daha fazladır. Ülkede, Mağrip bölgesindeki çoğu ülke gibi, Afrika, Arap ve Avrupa kültürleri harmanlanmış olarak karşımıza çıkar. Ülkede modern yaşam ve tarihi bir arada görme şansınız oldukça yüksek. Bu yönleriyle, gezi için tercih edilebilecek ülkeler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor oluşu da büyük avantajdır.

Tunus’a Ulaşım

Türkiye’den Tunus’a gitmek isteyenler için en uygun yöntem tabii ki havayoludur. İstanbul’dan Tunus’a direkt seferler bulunmaktadır. Yolculuk genelde üç saat civarında sürmektedir.
İstanbul’dan kalkan uçaklar için iniş noktası, genelde Carthage Havalimanı’dır. Avrupa’dan yapılan uçuşların sona erdiği diğer havalimanı ise Habib Bourgiba Skanes-Monastir’dır.
Eğer Tunus’a deniz yolu ile ulaşmak isterseniz ve vize probleminiz yoksa İtalya, Fransa veya Malta’ya gidip, oradan feribot seferleri ile Tunus’a gidebilirsiniz.

Tunus’ta Gezilecek Yerler

Tunus, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri oldukça etkileyici ve her iki açıdan da oldukça zengin bir ülke. Hem tatil amaçlı gelenlere hem de kültürel gezi ve tarihi eserleri görmek amacıyla gelenlere bu yönleriyle hitap etmektedir. Ülkede gezilecek yerler saymakla bitmeyecek olsa da, mutlaka görmeniz gerekenleri seçecek olursak size şöyle bir liste sunabiliriz;

El Djem Amfi Tiyatrosu: Roma İmparatorluğu döneminden kalan bu amfi tiyatroyu gördüğünüzde şoka girmeniz olası. Çünkü burası, dünyada en sağlam kalan Roma amfi tiyatrolarından birisi. Gerçekten oldukça başarılı bir şekilde korunmuş. Ayrıca, Roma’nın gücünün bir dönem Kuzey Afrika’ya kadar gittiğinin önemli bir simgesi. Arenanın alt kısmında, gladyatörlerin yürüdüğü yollarda yürüyebilirsiniz. Tunus’a yolunuz düşerse burayı mutlaka görün.

Djerba Adası: Eğer Tunus gezisinde amacınız kusursuz bir kumsal ile karşılaşmaksa, burası, istediğinizi size en uygun şekilde sunacaktır. Buranın ana adası olan Houmt Souk, sokaklarındaki bembeyaz evlerle insanı büyülüyor. Alışveriş için birçok yerin de bulunduğu adayı asıl meşhur edense mükemmel kumsallarıdır. Palmiye ağaçlarının altındaki muhteşem kumlar, size bir kumsaldan beklediğiniz her şeyi sunacaktır.

Sidi Bou Said: Bu sahil kasabası, bir yerleşim yerinin ne kadar sevimli olabileceğine dair bir kanıt oluşturuyor. Yine bembeyaz evlerin süslediği sokaklara sahip ve aynı zamanda bir ressam tarafından çizilmiş gibi muhteşem bir görüntüsü var. Muhteşem mimari, aynı zamanda harika bir deniz manzarasıyla da kavuşuyor bu kasabada. Doğal güzelliğin mimari ile harmanlanışını görmek isteyenler için harika bir tercih.

Kartaca: Tarihte Roma İmparatorluğu’nun en büyük rakibi olan ve bir dönem Roma’ya kök söktüren bir uygarlık olan Kartaca’nın izlerini burada görebilirsiniz. Antik ve tarihi atmosferi hissetmek için harika bir adres. Başkent Tunus’a son derece yakın bir mesafede yer alıyor.

Kum Tepeleri: Sahra Çölü, Mısır’da son derece büyük bir yer kaplıyor. Kum tepeleri de bu çölde görmeniz şart olan güzellikler. Uçuşan kumlar ve karşınızda bir hayal gibi güzel duran ufuk çizgisini dünyada en güzel görebileceğiniz yer olarak karşınıza çıkıyor. Ziyaretçiler genelde develer ile bu tepeleri gezmeyi tercih ediyor fakat burada yapılması en güzel şey kesinlikle bu tepelere oturup güneşin batışını izlemek.

Tunus’ta Ne Yenir ?

Tunus’ta günlük hayatta görülebilecek çok kültürlülüğü, mutfakta da rahatlıkla görebilirsiniz. Ülke, deniz ürünlerinin yoğun kullanımı ile Akdeniz havzasındaki ülkelere benzerken, yoğun baharat kullanımı ile Arap kültürünün izlerini taşır. Hem zeytinyağlılar, hem kırmızı et çeşitleri hem de deniz mahsulleri ile oldukça zengin bir mutfak kültürü sunmaktadır.
Makarna çeşitleri ile de İtalyan etkisini hissedebilirsiniz. Bizdeki versiyonuna göre biraz daha sıvı olan kırmızıbiber salçası Harisa, Tunus mutfağının en önemli üyesidir. Ülkede deve eti de sıkça tüketilir. Ayrıca bizdeki gibi, köfte, kebap çeşitleri de mevcuttur. Ülkeyi ziyaret edenlerin yemekler konusunda sıkıntı yaşamayacakları, cesur tercihler yapan kişilerin farklı tatlarla karşılaşabilecekleri söylenebilir.

Tunus’tan Ne Alınır ?

Tunus’ta alışveriş yapabileceğiniz geleneksel pazarlar vardır ve buralara ‘’Suk’’ adı verilir. Buralardan alabileceğiniz hediyeler arasında, babuş adı verilen geleneksel terlikler ve valiz, cüzdan gibi ürünler vardır.
Ülkeden alabileceğiniz bir diğer hediyelik türü ise, seramik ürünlerdir. Seramik ürünü birçok kap kacağı ülkede bulmanız mümkün olsa da, buradan alabileceğiniz en orijinal seramik ürünü, Tunus kapısı olarak adlandırılan mavi renkli objedir. Tunus kapısını, yatak odanızda gece lambası olarak kullanabilirsiniz. Ülkede, seramik ürünleri alabileceğiniz yerler temel olarak Nabul ve Cerbe adasıdır. Nabul bölgesi, genel olarak çinileriyle tanınan bir bölgedir. Nabul’dan alabileceğiniz çini ürünler arasında oldukça şık vazolar, değişik modellerde kaplar ve panolar bulunmaktadır.
Baharat seven biriyseniz, Tunus’tan dönerken farklı baharat çeşitlerinden de alabilirsiniz.