Tayland

Ülkenin resmi adı Tayland Krallığı’dır. Güneydoğu Asya’da bulunan bir ülkedir. Myanmar, Kamboçya, Laos ve Malezya ile komşudur. Başkenti Bangkok olan ülkede resmi dil Tayca’dır. Çince, Laoca, Malayca ve Khmerce ise ülkede tanınan diğer dillerdir. Ülke parlamenter monarşi ile yönetilmektedir.

Nüfusunun yaklaşık 67 milyon olması Tayland’ı dünyanın en kalabalık 20. Ülkesi yapmıştır. Türkiye’den vize istememesi açısından Türk turistler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Tayland’a Ulaşım

Türkiye’den Tayland’a direkt uçuşlar bulunmaktadır ancak biraz pahalı olduğu için yapılan kampanyaları takip etmekte fayda vardır. İstanbul-Tayland arasının 12 bin kilometreye yakın olduğunu ve uçuşun 9 saat veya biraz daha üzerinde sürdüğünü de hatırlatmak gerekir. Bu mesafeye ve süreye göre değerlendirildiğinde, Tayland uçak bileti fiyatları çok da yüksek değildir.

Tayland’da Görülmesi Gereken Yerler

Bangkok Tayland’ın başkenti olmasının yanı sıra, burada görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. Khao San Road civarı en çok bilinen bölgesidir. Bu cadde birçok masaj salonunun, alışveriş dükkanlarının, gece kulüplerinin ve oldukça güzel restaurantların bulunduğu bir caddedir. Bangkok’da birçok tapınak bulunmaktadır ve bu tapınakların birçoğu da bu caddenin güneyinde bulunur. Bunlar Grand Palace, Wat Pho ve Wat Arun’dur. Bunlar en çok bilinenleri olmakla birlikte, tapınak ziyaret etmek isterseniz şehirde daha birçok tapınak bulabilirsiniz. Yüzen Pazar ve Tren Yolu Pazarı ise alışveriş sevenler için çok güzel yerler olmakla birlikte bu şehirdeki en ilginç yerlerden ikisidir. Ayrıca, Bangkok’un içinde bulunan su kanallarında tekne turu yapmayı ihmal etmemelisiniz. Birçok gezilecek yer bulundurması bakımından Bangkok’u gezmek için tek gün muhtemelen yetmeyecektir, bu nedenle bu şehre 2-3 gün ayırmanızı öneririz.
Ayutthaya: Şehrin başkenti Bangkok’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır.Şehir 18. Yüzyılda Burmalıların istilasıyla yakılıp yıkılmış olmasına rağmen hala ayakta kalmayı başarmış ve günümüze güzel yapılarıyla gelmiştir. Şehir istiladan geriye kalan birçok tapınak ve heykelle doludur ve bu nedenle 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.
Pattaya daha çok gece hayatı ile ünlü bir şehirdir. Burada birçok gece kulübü bulunmaktadır. Yakınlarında ise oldukça etkileyici tropik adaları bulunmaktadır, aynı zamanda milli parkları da vardır. Mesela, Million Years Stone Park ve Pattaya Crocodile Farm içinde birbirinden ilginç kaya oluşumlarını, tropik ağaçları ve çiçekleri inceleyebileceğiniz yerlerdir. Buralarda timsahları doğal ortamlarında görmek de mümkündür. Bu şehre yakın olan tropik adalara yapılan günübirlik turlar bulunmaktadır. Bu turlara katılarak fil safarileri yapabilir veya yerel şovları izleyebilirsiniz. Bunların dışında, burada da gezilebilecek birçok önemli tapınak bulunmaktadır. Hakikat Tapınağı ve Wat Phra Khao Yai bunlardan en önemlileridir. Hakikat Tapınağı’nın görülmesi gereken ilginç yönü ise, tamamen ağaçtan yapılan bir tapınak olmasıdır.
Phuket adası oldukça geniş bir alana yayılmış bulunmakta bu nedenle burayı gezmek için fazla zaman ayırmanızı öneririz. Burası da yine gece hayatının yoğun olduğu bir bölge olmakla birlikte, Bangla Walking Street’te birçok eğlence mekanı bulabilirsiniz. Denize girmek istiyorsanız eğer, yakınlarda bulunan plajları araştırabilir ve güzel yerler bulabilirsiniz. James Bond ve Phi Phi önerebileceklerimiz arasında. Phuket adası, Tayland’ı ziyaret eden turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Ayrıca, Bamboo Adalarını ve Similan Adalarını da görmek isteyebilirsiniz.
Koh Phangan doğal güzelliğinin yanı sıra partileriyle meşhurdur. Ülkede meşhur olan ve dolunayda gerçekleşen Full Moon partileri burada yapılmaktadır. Ancak sadece dolunayda değil, yarım ay, kara ay gibi adlarla da çeşitli partiler yapılıyor bu adada. Denize girmek istediğinizde gidebileceğiniz birçok plaj mevcut.
Koh Tao dalış yapmayı sevenler ve dalış yapmak isteyenler için inanılmaz bir fırsat. Burası dünyadaki sayılı dalış noktalarından biri ve 20’den fazla dalış noktası bulunuyor. Eğer dalış sertifikanız yoksa, burada yapılan 4 günlük eğitimlere katılabilir ve sertifikanızı alabilirsiniz. Dalış açısından en önemli noktalar olarak önerilenler ise White Rock, Green Rock, Chumphon Sail Rock ve Twins adlı yerler.

Ne Yenilebilir?

Tayland’a giden birçok Türk turist yemekler konusunda endişeli olsa da, sanılanın aksine Tayland’tan yemeden dönmemeniz gereken birçok lezzet bulunmakta.
Tom Yum Goong: Tayland mutfağına ait çorbalardan biri ve en güzel çorbalardan biri. Baharat sevenlerin özellikle tatması gereken bir lezzet.
Tom Kha Kai: Çeşitli baharatlar, limon suyu, mantar ve tavuk parçaları ve en sonunda hindistan cevizi sütü ile karıştırılarak yapılan bir çorbadır.
Khao Tom: Bizdeki pirinç çorbasından farkı içine isteğe göre domuz, tavuk veya balık konulması, ilginç tarafı ise birçok Taylandlının bu çorbayı kahvaltıda tüketmesi.
Tom Yam Talay: Birbirinden farklı deniz ürünlerinin içiçe geçtiği ve baharatlarla karıştırıldığı bir çorbadır. Özellikle deniz ürünlerini sevenlerin denemesini öneririz.
Pad Thai: Tayland mutfağının en eşsiz yemeklerindendir, erişte yemeği olmakla birlikte içine tercihe bağlı tavuk, domuz, dana eti veya karides eklenir, elbette yine baharatlarla harmanlanarak. Ancak genelde hazırlanırken içine yumurta konulabiliyor, bu nedenle yumurta sevmeyen biriyseniz bunu belirtmeniz iyi olacaktır. Pad Thai, Tayland’da sokak tezgahlarından şık restaurantlara kadar birçok yerde satılmaktadır.
Yam Neua Yang: Tayland’ın en meşhur salatalarından biridir. Dana eti çeşitli sebzelerle karıştırılarak hazırlanır. Ancak çeşitli yemeklerinde olduğu gibi bunda da dana etli veya karidesli gibi seçenekler bulunmaktadır bu nedenle sipariş verirken bunu göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.