Maldivler

Yaygın bilinen adıyla Maldivler ya da resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda bulunan ve 1.192 adadan oluşan bir ülkedir. Bu adalar arasından sadece 281 tanesinde insan yaşamı vardır. Bine yakın sayıda ada hala boş bulunmaktadır.

281 adet içinde yaşam olan adanın, 195’inde Maldivliler yaşamakta, 86 tanesi ise otel ada olarak, turistlere hizmet vermektedir. Bu adalar arasından en popüler olanlarından bazıları; One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Ayada Resort ve Naladhu Resort’tur. Maldivler halkının %97’si Müslümandır.

Ülke muhteşem güzelliklere sahip olsa da, küresel ısınma nedeniyle yüz yıl içinde sular altında kalacağı ön görülmektedir ve bu yüzden Maldivler vatandaşlarına, 2005 itibariyle Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiştir. Maldivler, eşsiz bir güzelliğe sahiptir ve yeryüzündeki cennet olarak bilinmektedir. Bu yüzden birçok kişi tarafından tatil amaçlı tercih edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nden vize istemeyen ülkeler arasında olmasıysa, Maldivler’i ülkemiz vatandaşları için iyice cazip hale getirir.

 

Maldivler, ülkemize oldukça uzak olan bir bölgede yer almaktadır. Maldivlere gidiş için uygun olan yöntem havayoludur. Uçuş için üç farklı seçenek bulunmaktadır. Bunların ilki THY’nin tarifeli seferleri ile direkt Maldivler’e uçmaktır. Havaalanında bekleme süresini de hesaba kattığınızda, uçuş ortalama olarak 10 saat kadar sürecektir.
Diğer bir yöntem, Qatar Hava Yolları’nın, Ankara ve İstanbul kalkışlı, Doha aktarmalı uçuşlarıdır.
Üçüncü olarak, Emirates Hava Yolları’nın İstanbul kalkışlı ve Dubai aktarmalı uçuşunu tercih etmektir.
Bu üç yöntem arasından size en uygun olanını seçip Maldivler’e hava yolu ile ulaşabilirsiniz.

Maldivler Gezilecek Yerler

Maldivler, genelde kültürel etkinlikten çok, biraz yatıp dinlenmeye ve yüzmeye ihtiyacı olan insanlar tarafından tercih edilmesiyle bilinir ve genelde sunduğu olanaklar da gerçekten buna yöneliktir. Fakat bu durum, Maldivler’de gezilecek hiçbir yer olmadığı anlamına gelmemektedir. Sadece, yapılacak aktiviteler genelde su ve su altıyla ilgilidir.

Mercan Adaları: Mercan Adaları, Maldivler’in en dikkat çekici yönüdür. Bu adalar, UNESCO tarafından koruma altında tutulmaktadır. Özellikle şnorkelle veya tüple dalma imkânınız varsa, bunu mutlaka kullanın ve harika su altı güzelliklerini görün. Eşsiz bir deneyim olacağını söylememize gerek bile yok.

Mulee – Aage: Burası, Sultan Şemsettin tarafından yapılmıştır. Kendisi tahttan indirilene kadar burada otursa da, burayı yaptırmaktı asıl amacı oğluna bırakmaktı fakat oğlu bu fırsatı hiçbir zaman bulamamıştır. Şu anda başkanlık konutu olarak kullanılmaktadır.

Hukuri Miskiiy Camii: Bu tarihi camii, 1600’lü yıllarda o zamanın sultanı İbrahim İskender tarafından inşa edilmiştir. Cami ilk yapıldığında minaresi yoktu fakat daha sonra minare eklenmiştir.

Başkanlık Sarayı: Maldivler’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de, güzel mimarisi ile başkanlık sarayıdır.

İslamik Merkez Camii: Bu camii, gezilecek yer deyince ilk akla gelen yerlerdendir. 1984 yılında inşa edilmiştir. 5000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir ve aynı zamanda içinde bir İslam Müzesi de bulunmaktadır.

Sultan Parkı ve Müzesi: 1952 yılında açılan bu müzenin içinde, İslam öncesi ve sonrası döneme ait eserler vardır. Müze, Cuma günleri kapalıdır. Cuma haricinde saat 09:00 ile 15:00 arasında ziyarete açıktır.

The Artificial Beach: The Artificial, Male’de yer alan sanal bir plajdır. Bu sanal plaj, adalara gidip güneşlenme veya yüzme imkânı bulamayan birçok insan için iyi bir alternatif konumundadır. Ayrıca, insanların yemek ihtiyaçlarını giderebilmeleri için birçok restoran da bulunmaktadır.

Cocoa Adası: Ünlü Robinson Cruseo romanının yazarı Rober Louis Stevenson, bu adayı yeryüzünün en ilahi adası olarak tanıtmaktadır. Mercanlar ve bembeyaz kumlarıyla sizi karşılayan adada, bungalov evler de bulunmaktadır. Sessiz bir yer olmasıyla öne çıkan adada, gece hayatı adına pek fazla etkinlik yoktur.

Bağımsızlık Meydanı: Bu meydan, ülkenin en büyük meydanıdır. Ülkenin bağımsızlığını simgelediğinden dolayı bu isim verilmiştir.

Cumhuriyet Meydanı: Bu meydan, Maldivler’in başkenti olan Male’nin merkezinde yer almaktadır. Meydanda küçük bir park ve ülkenin bayrağının asılı olduğu oldukça yüksek bir direk bulunur. Meydanda sık sık politik gösteriler de yapılır ve bu sebeple polis tarafından oldukça sıkı şekilde korunmaktadır.

Maldivler’de Ne Yenir ?

Maldivler mutfağı, birçok insanın tahmin edebileceği gibi, okyanus ve deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfaktır. Maldivler mutfağı en çok, yakınında bulunan Sri Lanka mutfağı ve Hint mutfağından etkilenmiştir.
Vazgeçilmez yemek, Türklerin rahatlıkla tüketebileceği pilavdır. Bunun yanında, Hindistan cevizi kullanılarak yapılan yemeklere de sık sık rastlanmaktadır.

Baharat sevenler için burası bir cennettir. Çeşitli baharatlarla marine edilerek yapılmış balıklar gerçekten son derece lezizdir. Başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz bazı balıkları burada yiyebilirsiniz. Kısacası, Maldivler’de en çok karşınıza çıkacak yiyecekler balık ve Hindistan cevizidir.

Maldivler’de Ne Alınır ?

Maldivlerden kendinize veya sevdiklerinize götürmek için bazı hediyeler almak isteyebilirsiniz. Ülkede, (her alanda olduğu gibi) hediyelik eşya sektöründe de deniz etkisi öne çıkmaktadır.
Deniz kabukları ve ahşaplar boyanarak yapılmış balık figürleri alabilirsiniz. Bunun yanında, boyalı tişörtler de tercih edilebilir.