Makedonya

Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınmıştır ancak Yunanistan’ın itirazı nedeniyle resmi adı Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. 12 Haziran 2018’de ise Makedon ve Yunan hükümetleri, ülkenin adının Kuzey Makedonya olarak değiştirilmesinde anlaşmaya varmıştır. Başkenti Üsküp’tür ve resmi dili Makedonca’dır. Ülkede tanınan diğer diller ise Arnavutça, Türkçe, Romca, Ulahça ve Sırpça’dır. İçinde çoğunluğunu Makedonlar oluşturmakla birlikte birçok etnik grup yaşamaktadır. Nüfusu yaklaşık 2,000,000 olmakla birlikte Makedonya doğal ve beşeri güzellikleriyle ülkemizden de olmak üzere birçok turistin ilgisini çekmektedir. Ülkemizden vize istememesi dolayısıyla da Makedonya tercih edilen tatil bölgeleri arasındadır.

Makedonya’ya Ulaşım

Makedonya’ya hem karayolu hem de havayolu ile ulaşmak mümkündür.
Uçak ile gitmeyi tercih edenler için, Türk Hava Yolları ve Pegasus Makedonya’ya uçuş düzenlemektedir. Havayolu ile gidiliğinde Üsküp’te bulunan Büyük İskender Havaalanı’na iniş yapılır. Vizesiz gitmek için en rahat ulaşım yolu havayoludur.
Otobüs ile gitmeyi tercih edenler için ise İstanbul’dan Makedonya’ya giden birçok otobüs firması bulunuyor. Ancak karayolunu kullananlar Yunanistan ve Bulgaristan’dan geçeceği için bu ulaşım yolunu tercih edenlerin bu iki ülke için vize almaları gerekir.
Özel araç ile gitmek isteyenler için ise yine Yunanistan ve Bulgaristan vizelerinin unutulmaması gerektiğini hatırlatalım.

Makedonya’da Gezilecek Yerler

Doğal ve beşeri güzellikleri ile birçok turistin ilgisini çeken Makedonya’da görülmesi gereken birçok yer vardır. Aynı zamanda makul fiyatlara sahip olması ve uygun konaklama koşullarının olması ile de ilgi çekmektedir.
Üsküp başkent olmasının yanı sıra bir Osmanlı yerleşimi olmasıyla da tarihi anlamda önemli bir yerdir. Vardar Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur ve gezmek için bir gününüzü ayırmanız yeterlidir. Şehirde aynı zamanda birçok heykel bulunmaktadır.
Ohrid, Ohrid Gölü kenarına kurulmuş ve mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Özgün bir mimariye sahiptir. Çar Samuel Kalesi, UNESCO Dünya Mirası tarihi eski şehir bölgesi, Ali Paşa Camii, Halveti Tekkesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.
Struga ise adını düzenlenen sanat geceleri ve şiir festivalleriyle duyurmuş bir şehirdir. Ohri Gölü’nün kıyısına kurulmuştur. Oldukça huzur verici bir şehir olması nedeniyle gidenlerin mutlaka uğramaları gereken bir yerdir.
Bitola (Türkçe’de Manastır dediğimiz şehir), çok kültürlülüğüyle Makedonya’da önemli bir yere sahiptir. Kalabalık bir şehir olmasına karşın sakin, temiz ve şirin bir şehirdir. Mustafa Kemal’in Selanik’ten sonra yaşadığı ilk şehir olmasıyla tarihi önemini korumaktadır.
Mavrovo başkent Üsküp’e sadece 1,5 saat uzak olmakla birlikte son dönemlerde kayak sevenlerin özellikle ilgisini çekmeye başlamıştır. Birçok Türk turisti de bu özelliğiyle kendine çekmektedir. Aynı zamanda ormanları, dağları ve gölü ile büyüleyici bir şehirdir. Kayak yapmayı seviyorsanız Makedonya’ya geldiğinizde buraya gelmeyi unutmamalısınız.

Galiçnik: geleneksel kıyafetleri ve geleneksel düğünleri ile bilinen bu şehir, Makedonya’nın yöresel kültürünü tanımak isteyenler için mükemmel bir şehir. Tarihi köy mimarisini korumasıyla da birçok turistin dikkatini çekebilecek bir yerdir.
Gostivar şehir içinden geçen demiryolu ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Makedonya’nın en büyük nehrinin kaynağı Vrutok burada yer alıyor. Aynı zamanda Gönovitsa Mağarası ve küçük bronz heykel Menada (Baküs Perisi) mutlaka görülmeli.

Makedonya’da Ne Yemeli?

Makedonya’ya gidenler için tadılması gereken birçok yöresel yemek vardır. Özellikle sebze yemekleri Makedonya’da çok fazla tüketilmektedir.
Çorbalar: Makedonya’da çok fazla çorba tüketilmiyor olsa da, içinde havuç, patates, maydanoz ve et parçaları olan bu etli ve sebzeli çorbaları tadılmadan dönülmemeli.
Salatalar Makedonya’da yemeklerinin yanında vazgeçilmez olarak yerini alıyor. Birçok sebzenin yanı sıra ‘’şopska’’ denilen peynirin rendelendiği salatalar mutlaka denenmeli.
Ara sıcaklar: Makedonya birçok meze türüne sahip bir ülke. Pane sosuyla kızartılmış kabağın, içi peynirle doldurulmuş Arnavut ciğerinin ve Şar Dağı’nın çeşitli peynirlerinden yapılan mezelerin mutlaka denenmesi gerekiyor.
Ana yemekler: Türklerdeki köfte, burada kebap olarak karşılık buluyor. İçindeki bol kaşarının erimiş olduğu kaşarlı köfte, çeşitli ızgaralar ve bunların yanı sıra güveçte kuru fasulye ve kemik suyu soslu et mutlaka yenmeli. Aynı zamanda yemeğin yanında getirilen yağlı ve baharatlı ekmek de damakları şenlendiriyor.
İçecekler :Eğer Makedonya’ya gittiyseniz, genellikle shot bardağında ikram edilen erik rakısını denemeden dönmemelisiniz. Sakız ağacından yapılan bir likör olan mastikayı da denemenizi öneririz.

Ne Hediye Alınabilir?

Makedonya, tarihi Osmanlı çarşıları, pazarları ve alışveriş yapılacak yerleri ile alışveriş yapmayı sevenlere birçok seçenek sunmaktadır. Pazarlarıyla ünlü birçok şehri bulunmaktadır. Örneğin, Üsküp, Tetova, Ohri ve Bitola’da alışveriş yapacak birçok yer bulabilirsiniz. Buradaki çarşı ve pazarlarda, çeşitli kurutulmuş sebzeler ve aynı zamanda birçok uygun fiyatlı gözlük ve çanta bulma şansı vardır.
Ohri şehri birçok mücevher mağazasının bulunması yönüyle inciseverlerin mutlaka uğraması gereken bir şehirdir. Ayrıca sanatseverler için Makedon Ortodoks resim sanatını yansıtan birçok tabloyu alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.