Karadağ

Karadağ, Balkanlar coğrafyasında bulunan bir ülkedir. Doğu komşuları Arnavutluk ve Kosova, Kuzey komşusu Sırbistan, Batı komşuları Hırvatistan ve Bosna-Hersek’tir. Ülkenin güney kısmında ise Adriyatik Denizi yer almaktadır. Başkenti Podgorica’dır.
Nüfusu oldukça az olan ülkede, 2013 nüfus sayımına göre 619.000 kişi yaşamaktadır.
Eski Yugoslavya ülkelerinden biri olan Karadağ, 2006 yılına kadar Sırbistan’la birlikte, Sırbistan-Karadağ Federasyonu içinde yer almış, 2006 yılında yapılan referandumla bağımsız olmuştur. Karadağ, Türkiye’den vize istemeyen Avrupa ülkelerinden biridir ve bu yönüyle birçok Türk vatandaşı tarafından, turizm amaçlı ziyaret edilen bir ülkedir. Ülke aynı zamanda, Avrupalılar tarafında da sıklıkla tercih edilen bir tatil ülkesidir. Turizm ülkenin en büyük gelir kaynağıdır. Doğal güzellikler açısından oldukça zengindir.

Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Uçak: Karadağ’a ulaşım oldukça kolaydır ve (nispeten) ülkemize yakın ülkelerden biri olduğundan, çok uzun saatler yolculuk yapmanız gerekmemektedir. Karadağ’a gitmek için kullanılabilecek en uygun ulaşım yolu, havayolu olacaktır. Ülkenin en çok kullanılan havalimanı, Podgorica Havalimanı’dır. Bu havalimanı, Podgorica’nın merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Uluslararası uçuşlar amacıyla kullanılan bu havalimanının yanında, Kotor kenti yakınlarında yer alan Tivat Havalimanı da, özellikle yazları çok sık şekilde kullanılmaktadır. Uçak yolculuğunun en büyük avantajı oldukça kısa sürmesidir. İstanbul ile Podgorica arasındaki uçuş, ortalama 1 saat 50 dakika sürmektedir. Uçakla yolculuk yapacaksanız ilk dikkat etmeniz gereken şey, erken davranıp biletinizi erkenden almaktır. Ülkede çok fazla havalimanı olmadığından uçuşlar kısıtlı oluyor ve biletler erkenden tükeniyor. Bu yüzden elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Uçak biletleri kısıtlı olduğundan ve çok ilgi gördüğünden diğer ulaşım yollarına göre biraz daha pahalıdır. THY, Podgorica’ya, tarifeli direkt seferler düzenliyor.

Otobüs: Karadağ’a gitmek için kullanabileceğiniz ulaşım yollarından birisi de otobüstür. Türkiye’den Karadağ’a giden otobüsler vardır. Türkiye’nin yanı sıra, Karadağ’ın komşusu olan ülkelerin, Belgrad, Dubrovnik gibi şehirlerinden Karadağ’a giden otobüsler de bulunmaktadır. Bu otobüsler Podgorica Terminali’nin yanı sıra Kotor ve Budva Terminali’nde de durmaktadır.

Tren: Karadağ’a tren ile ulaşmak sadece Sırbistan’ın başkenti Belgrad üzerinden mümkündür. Belgrad üzerinden yola çıktığınız tren yolculuklarının sonunda, Podgorica ve Bar istasyonlarına ulaşabilirsiniz.
Araba: Karadağ’a giden yollar, araçla Karadağ’a ulaşmaya oldukça elverişlidir. Bu yüzden, seyahat için ihtiyaç duyulan belgeleri elde ettikten sonra, Karadağ’ın komşuları üzerinden, ülkeye ulaşılabilir.

Tekne: Karadağ’a gitmeden önce İtalya’ya geçme şansınız varsa, İtalya’nın Bari kentinden, Karadağ’ın Bar kentine giden feribot seferleri ile Karadağ’a ulaşabilirsiniz ve keyifli bir deniz yolculuğu yapmış olursunuz.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

Karadağ, resmi adından da anlaşılabileceği gibi, son derece dağlık bir ülke. Ülkenin kendi dilindeki adı Montenegro’dur ve Monte ‘’dağ’’, Negro ise ‘’kara’’ anlamına gelmektedir. Ülke bu dağlık yapısının yanında, doğal güzellik anlamında oldukça zengindir. Ülkede sayısız kanyon, pek çok göl ve birbirinden güzel ulusal parklar bulunmaktadır. En önemli göller, Skadar Gölü, Sas Gölü ve Plavsko Gölü’dür. Skadar Gölü’nde tam kırk adet ada bulunmaktadır ve yönüyle, Balkanlardaki en büyük göldür. Skadar Gölü aynı zamanda, ulusal park konumundadır. Skadar Gölü’nün yanı sıra, Lovcen, Biogradsko Gölü ve Durmitor da ulusal park konumundadır. Karadağ’da turizm denince akla gelen ilk şehir olan Budva, Tivat ve dünyadaki en güzel 40 körfez arasında gösterilen Kotor şehri, gezilmesi gereken yerler arasında başı çekmektedir.

Budva: Budva, Karadağ’ın Adriyatik kıyısındaki şehridir. Podgorica’ya 65 km uzaklıktadır. Oldukça küçük ve şirin bir kent olan Budva’nın nüfusu 20.000’dir. Şehir oldukça küçük olsa, upuzun, kumlu plajları içinde barındır. Şehirde muhteşem koylar, küçük adalar bulunmaktadır ve bu yönüyle deniz turizmi için oldukça uygundur. Şehrin gece hayatı da oldukça aktif ve eğlencelidir. Hatta birçok kişi tarafından ‘’Karadağ’ın Miami’si’’ olarak adlandırılır. Şehrin, Stari Grad isimli tarihi bir bölgesi vardır ve yüksek kale duvarları ile çevrilidir. Surların içindeyse, küçük ve şirin birçok cafe, restoran ve hediyelik eşya mağazaları bulunmaktadır.

Kotor: Kotor, UNESCO dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Mimarisi, Orta Çağ şehirlerini anımsatır. Denizi de oldukça etkileyicidir. Şehrin dar sokaklarında oldukça şirin cafeler bulunur. Şehirde mimari açıdan etkileyici birçok eski kilise de bulunmaktadır.

Tivat: Tivat da, Kotor sahilinde yer alan bir şehirdir. Oldukça göz alıcı bir yapısı vardır ve deniz tatili için son derece uygundur. Şehir, yaz tatili için öne çıkan bir yer olmasının yanı sıra, kışları da oldukça canlıdır. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, Trg. Sv. Roko Meydanı ve Buca-Lukovic Sarayı vardır. Şehre bağlı bir ada olan Çiçek Adası’nı da gezmenizi mutlaka tavsiye ederiz. Burada, Rönesans Yazlık Evi ve Kutsal heykeller görebilirsiniz.

Karadağ’da Ne Yenir?

Karadağ mutfağı, İtalyan mutfağından oldukça fazla etkilenmiş. Karadağ şehirlerinde dolaştığınızda gördüğünüz restoranların büyük kısmı Pizzacı. Oldukça güzel pizzalar yiyebilirsiniz. Pizzanın yanı sıra, birçok kaliteli balık restoranı da bulunmaktadır. Birçok balkan ülkesinde olduğu gibi, börek, poğaça vb. hamur işleri satan fırınlara da rastlayabilirsiniz.