Fas

Fas, Afrika’nın kuzey bölümünden bir ülkedir. Afrika’da yer almasına rağmen Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir ve resmi adı Fas Krallığı’dır. Fas adıyla anılmasının sebebi, Osmanlı’nın son dönemlerinde oldukça popüler olan fesin burada üretiliyor olmasıdır. Uzun bir dönemini Fransız sömürgesi olarak geçiren Fas’ta, halkın büyük bir kısmı neredeyse anadil seviyesinde Fransızca konuşabilmektedir.

Fas, muhteşem Akdeniz ve Okyanus sahilleri ile Afrika kıtasının en orijinal ülkesi konumundadır. Başkenti Rabat’tır ve bu kentin biraz resmi ve kurumsal bir havası vardır. Fas aynı zamanda, her yıl milyonlarca turist çeken şehirler olan Kazablanka ve Marekeş’e de sahiptir. Agadir’de ise, okyanusta sörf keyfi yapabilirsiniz. Fas, turistik yanıyla ülkemizden de birçok insanın ilgisini çekmektedir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen bir ülke olması sebebiyle, Türkiye’den birçok kişi her yıl Fas’ta tatil yapmaktadır.

Fas’a Ulaşım

Ülkemizden Fas’a ulaşım, özellikle hava yolu ile yapıldığında oldukça kolaydır. Türk ve Orta doğulu birçok havayolu şirketinin, günde bir defa olmak üzere, tarifeli Fas uçuşları bulunmaktadır ve bu uçuşlar ortalama 5 saat sürmektedir. Uçaklar, Kazablanka Havalimanı’na inmektedir. Biletlerin fiyatları 1200-2000 Türk Lirası aralığında değişmektedir.

Fas’ta Gezilecek Yerler

Fas, Afrika’da yer alan bir ülke olmasıyla içinde ister istemez Afrika havasını barındırıyor ve egzotikliğini artırıyor. Bunun yanında, ülkenin uzun yıllar Fransız egemenliği altında olması, İspanya ve Portekiz etkisinin de hissedilmesiyle, ülkenin özellikle Marekeş ve Kazablanka kentlerinde Avrupai rüzgârlar esiyor. Ülke, çok uzun süre Osmanlı hâkimiyetinde kaldığından, birçok yerinde Osmanlı izleri de görmek mümkün. Bu yönüyle Fas, dünyadaki en otantik ülkelerden biri konumunda. Tarihi zenginliğinin yanı sıra, muhteşem sahilleri ile doğal güzellik anlamında da oldukça ileri bir ülke. Bu yüzden, mutlaka gezip görmeniz gereken birçok şehri bulunuyor.

Marekeş: Marekeş, ülkenin en büyük üçüncü kenti konumunda. Kentin ismi, Berberice’de ‘’tanrının yeri’’ anlamına geliyor. Fas’ın en çok ziyaret edilen turistik bölgesi olan kent, kendine has kırmızı taşlar kullanılarak inşa edilmiş yapılarından dolayı ‘’kırmızı şehir’’ olarak adlandırılıyor. Kalabalığı ile ün salmış El Fna Meydanı ile rengârenk ve capcanlı Majorelle bahçeleri özellikle görülmeli gereken yerlerden.

Rabat: Rabat, ülkenin başkenti ve aynı zamanda finans merkezi konumunda bulunuyor. Kentte birçok global firmanın ofisi bulunuyor. Rabat, içinde barındırdığı Endülüs bahçeleri ve masmavi evleriyle oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Hassan Kulesi de şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Şehrin en önemli özelliğiyse, Regreg Irmağı’nın döküldüğü yere kurulması sebebiyle, eşi benzeri bulunmayacak bir doğaya sahip olmasıdır.

Kazablanka: Kazablanka, ülkenin adı en çok duyulmuş ve en kalabalık şehridir. Atlas Okyanusu kıyısında kurulu bir şehirdir. Bu yönüyle, Fas’ın yaz tatili için en uygun şehri konumundadır. Fas’ın Avrupa’ya açılan yüzü olan şehir, mimarisi ve kültürü sebebiyle birçok Hollywood filmine de konu olmuştur. Doğasıyla, kültürüyle, mimarisiyle aklınızı başından alacak bu şehri gördüğünüze pişman olmayacaksınız.

Fes: Fes ülkenin üçüncü büyük şehridir. Fes’i bu kadar ünlü yapansa, tüm dünyada, trafiğe kapalı en büyük şehir yerleşimi olmasıdır. Şehrin eski bölgesi olan ve etrafı surlarla çevrili durumda olan Fes El Bali, UNESCO Dünya Mirasları listesindedir ve labirent gibi bir yapısı vardır.

Fas’ta Ne Yenir?

Fas mutfağı, dünyadaki birçok gurme tarafından, Afrika kıtasının en etkileyici mutfağı olarak gösterilir. Baharatların bolluğu, şeker ve tuzun birlikte kullanımı, muhteşem doğanın hediyesi olan taze ve kuru meyveler, Fas mutfağını oldukça dikkat çekici hale getirmiştir.

Fas mutfağında, Türklerin yabancılık çekmeyeceği birçok lezzet de bulunmaktadır. Fas’ın en ünlü yemeği, irmik kullanılarak yapılan ve içinde sebze ve et de barındıran kuskustur.
Fas mutfağı, etler ve baharatları birlikte güzel şekilde kullanır. Birçok farklı baharatla hazırlanan etlerin, özel kaplar içinde, kömür ateşinde pişirilmesiyle oluşan eşsiz lezzet Tajin mutlaka denenmelidir. Ayrıca Faslılar, bizim alışık olduğumuz köfteyi, kefte ismiyle tüketmektedir.

Ülkede sokak satıcılarının en çok sattığı yiyecek ise, suda kaynatılan salyangozdur. Faslılar da, Türkler gibi yemekten önce çorba servis etmeyi gelenek haline getirmiştir ve birçok sebzeden yapılan Harira çorbası, en çok servis edilen çorba olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fas’tan Ne Alınır?

Türkiye’deki sevdiklerinize Fas’tan, hediye almak istiyorsanız birçok seçenek mevcuttur. Hediyelik eşya almak için en iyi tercih Suk olarak adlandırılan geleneksel çarşılara gitmektir. En popüler hediye seçenekleri arasında, Fas’a özgü çeşitli baharatlar, nane çayı, babuş olarak adlandırılan Fas’a özgü terlikler, bütün vücudu örten entariler olan Cellaba vardır. Bunların yanında, birçok kadının özellikle saçlarının güzelliği için kullandığı Argan yağının anavatanı konumundadır ve argan yağı da alınabilir. Fas’ta, yerli halkın güneşten korunmak için kullandığı fularlar da Türkiye’ye dönerken alabileceğiniz hediyelikler arasında öne çıkmaktadır. Fas, birçok güzelliğinin yanı sıra, sizi eli boş döndürmeyecek olmasıyla da, muhteşem bir ülkedir.