Endonezya

Endonezya, dünyanın en ilgi çekici ülkelerinden birisi olarak kabul edilen bir ülkedir. Resmi adı Endonezya Cumhuriyeti’dir. Yoğun nüfusuyla dünya sıralamasında dördüncü kalabalık ülke olarak yer alır. Yaklaşık 8 bin adadan oluşan bu ülke dünyanın en büyük takımada devleti olarak bilinir. Oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip olmasının yanı sıra, birçok önemli akarsuyu ve ırmağı da bulunmaktadır.

El değmemiş doğal alanları bakımından, dünyanın ikinci en büyük biyoçeşitliliğine sahiptir. Üç farklı saat dilimi olması nedeniyle gittiğinizde saate dikkatli bakmanızı öneririz. Saydığımız gibi birçok doğal güzelliğe sahip olan ülke, ülkemizden vize istememesi nedeniyle de birçok Türk turistin ilgisini çekmektedir.

Endonezya’ya Ulaşım

İlk olarak Endonezya’ya gitmeden önce hepatit aşınızı yaptırmanız gerektiğini belirtelim. Ülkeye direkt olarak gitmek isteyenlerin havayolunu tercih etmeleri gerekecektir.

Endonezya’da Gezilecek Yerler

Birçok doğal güzelliğe sahip olmasıyla ilgi çeken Endonezya’da, gittiğinizde görmeniz gereken kutsal ve dini yerlerden milli parklara kadar birçok yer bulunmaktadır. Birçok adadan oluştuğu için zaman sıkıntısı yaşamamanız nedeniyle gitmeden bir gezi listesi yapmanızı öneririz.

Raja Ampat: Su altı yaşamında dünyanın en zengin yeri olarak bilinen bu adayı mutlaka görmenizi öneririz. Eğer dalış yapmayı istiyorsanız, Endonezya’da tercih edebileceğiniz en uygun yerdir. Aynı zamanda burası çok az nüfusa sahip olması sebebiyle sakinlik isteyenlerin de tercih edebileceği bir yer durumunda bulunmaktadır.

Tanjung Puting Ulusal Parkı: Borneo Adası’nda bulunan bu park, ekoturizm açısından oldukça revaçta bir yer. Birçok firma buraya turlar düzenliyor. Gitmek isterseniz bu turları kullanabilirsiniz. Burada birçok canlı türünü görebilirsiniz ancak ne yazık ki yasa dışı ağaç kesimi nedeniyle buradaki canlı türleri tehdit altında bulunuyorlar.

Flores Adası: Hem doğal güzellikleri görmek hem de kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız aradığınız yer burası. Burada bulunan Volkan Kalderası’nı mutlaka görmelisiniz. Çünkü (volkanik gazların etkisiyle değişen) sudaki oksitlenme sevisine bağlı olarak suyun rengi sürekli değişiyor. Aynı zamanda burada yerlilerle sohbet edebilir, onlarla beraber kuş gözlemi yapabilir ve dağ yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Torajaland: Buranın yerli halkı olan Torajalılar sivri uçlu evleriyle biliniyorlar. Ama diğer ilginç olan yönleri ise cenaze ritüelleri çünkü ölen kişinin bedeni birkaç yıl boyunca gömülmeden saklanıyor. Daha sonra ise günlerce süren cenaze merasiminden sonra ölülerini bir ağaç kovuğuna ya da bir mağaraya gömüyorlar. En büyük cenaze mevsimleri havanın daha kuru olması nedeniyle Temmuz ve Ağustos aylarında yapılıyor ancak yine de bu merasimleri görmek istediğinizde yılın her vaktinde görmeniz mümkün.

Bukit Lawang: Burası orangutanlar için açılan bir rehabilitasyon merkezine sahip. Buranın asıl güzel yanı orman katliamları ve yasa dışı avlanmalar sonucu sayısı azalmakta olan orangutanları korumaya çalışmaları. Aynı zamanda ormanda güzel yürüyüşler yapabileceğiniz bir yer olarak gösterilebilir.

Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkı: İhtişamlı antik volkanik krateri ve onun sayesinde oluşmuş güzel doğası ile harika bir yer. Bu güzel manzarayı görmek için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Lombok: Harika kumsallara ve volkanik manzaralara sahip bir ada. Ancak daha az turistin uğraması nedeniyle sakinlik arayanlara tavsiye edebileceğimiz bir yer. Adanın kuzey bölgesi devasa Gunung Rijani Volkanı tarafından kaplanmış durumda. Yürüyüş yapmayı seviyorsanız eğer, bu bölgede yürüyüş yapmak size çok keyif verecektir.

Komodo Ulusal Parkı: Birçok küçük adacığı da sınırları içine alan bir adadır. Komodo ejderlerinin doğal yaşam alanı olması açısından önemli bir yerdir. Adanın her yerinde doğal yaşam alanlarında hayvanları görebilirsiniz ve (genellikle) insanlara zarar vermiyorlar. Aynı zamanda burası önemli ve dünyaca ünlü bir dalış merkezine sahip.

Yogyakarta: Java Adası’nda bulunan ve buraya gelen turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri konumunda. Borodur ve Prambanan gibi ünlü tapınaklara sahip olması nedeniyle burada kültür gezisi de yapma imkanınız var. Aynı zamanda birçok alışveriş yerine sahip olan Yogyakarta sismik olarak Java adasındaki en aktif bölgelerden biri.
Bali: Neredeyse Endonezya’daki en popüler ada. Plajlarıyla, kıyılarıyla, tarlalarıyla ve tropik iklimi ve volkanik yamaçlarıyla tam bir ilgi odağı. Aynı zamanda Hindi kültürü de eklenince size mükemmel bir doğal ve kültürel tatil imkanı sunuyor. Buraya uğramayı ihmal etmemelisiniz.

Ne Yemeli?

Budur Ayam: Endonezyalıların kahvaltıda tercih ettiği pirinç lapasına benzer bir yiyecek. İçine genelikle haşlanmış tavuk eklenerek yapılır ve baharatlar katılır.
Soto Daging: Başka bir kahvaltı tercihi olan soto daging, içine et, makarna ve çeşitli sebzeler katılarak yapılan bir tür çorbadır.
Mie Goreng: Sebzeyle pişirilmiş bir makarnadır ve yine Endonezyalıların kahvaltı tercihleri arasındadır. Yanında bir tür cips ile servis edilmektedir.
Bakso: Kızarmış ve haşlama olmak üzere iki seçeneği bulunan, et sulu ve noodle içeren enfes çorbalarıdır.
Otak-Otak: Muz yaprağına sarılan balıklı bir karışımdır. Hazırlanmış haliyle ızgara ateşine ya da kömüre koyularak pişiriliyor.
Sate Lilit: Çöp şişe benzeyen bir yiyecek olmakla beraber, kebaba da benzemektedir. Çeşitli etlerden hatta kaplumbağadan bile yapılabiliyor. Izgara yapmadan önce hindistan cevizi sütü ile tatlandırılmış kıymayı limon otu sapına geçiriyorlar.